Sháníte letenku s nejlepší cenou?

Írán Qom

Počasí Írán Qom


Írán se může pochlubit pestrou paletou klimatických podmínek. Na východě se nachází horské regiony, zatímco na jihu je ovlivňují pouštní podmínky a na severu se může těšit z mokřadů a záplav. Qom, ležící ve střední části země, však má klima, které se vymyká této obvyklé charakteristice.

Qom leží v blízkosti pouště Dasht-e Kavir a to se také podepisuje na místním klimatu. Místní podnebí se charakterizuje jako horké a suché, s extrémními teplotními výkyvy. Průměrná teplota v létě se pohybuje kolem 40 °C, zatímco v zimě lze očekávat i teploty pod nulou. Tento rozdíl mezi teplotami znamená, že návštěvníci musí být připraveni na to, že jejich pobyt bude ovlivněn jak extrémními ohřevy, tak i výrazně chladnějšími noci.

Takové klima také s sebou nese různé problémy, jako je dehydratace, přehřátí a úpal. Turisté by měli být opatrní, aby se přizpůsobili místnímu prostředí, například pravidelně pili vodu, nosili ochranné sluneční brýle, klobouky a opalovací krémy. V zimě zase mohou být problémem náhlé změny teplot, takže by každý turista měl být dobře vybavený teplejšími vrstvami oblečení.

Qom nedostává příliš mnoho srážek, průměrné množství srážek se pohybuje kolem 195 mm ročně. Více srážek lze očekávat v období jara a podzimu, kdy se teploty zklidní, zatímco v létě se srážky vyskytují jen zřídka.

Celkově lze říci, že počasí v Qomu je v průběhu roku velmi odlišné. Turisté by si měli zvážit, kdy se chtějí do Qomu vypravit, aby se lépe připravili na místní podmínky. Ať už přijedou kdykoliv, budou fascinováni krásou říše Perského impéria a okouzleni svým pobytům v tomto nezapomenutelném průmyslovém městě v srdci Íránu.


Letenka Írán Qom


Letenka do Íránu – Qom: Cesta do duchovního centra

Írán je zemí s nádhernými památkami, krásnou přírodou, ale také duchovním centrem islámu. Pokud se rozhodnete navštívit město Qom, určitě se zde náboženská atmosféra dostane do Vašich nedávných zážitků. Můžete si ale také prohlédnout nejen zdejší Ší'itský islám, ale také snadno si skrze přístupnou dopravu celý Írán. Co vše tedy potřebujete vědět před koupí letenky a plánováním cesty?

Jak se dostat do Qomu?

Z ČR nepojí vzdušná linka do města Qom, a proto musíte letět nejprve do Teheránu. Cesta trvá cca 7 hodin, cena letenek se pohybuje kolem 6-8 tisíc korun za osobu.

Nejlevnější letenky najdete caa 3-4 měsíce před odletem. Pokud ale nejste obránci last minute zájezdů, doporučujeme objednat si k letenkám celou dovolenou předem, a to alespoň měsíc časově.

Poté, co přistanete na letišti v Teheránu, většinou se dává přednost předem objednaným taxíkům než trolejbusem či místní hromadné dopravě. Soukromí řidiči se dají objednat předem, snadno je najdete prostřednictvím internetu nebo rekreačních hotelů.

Qom – město islámu

Qom, město nacházející cca 150 km jihozápadním směrem od Teheránu, je největším náboženským městem Islamu, ale také významným centrem teologického a filosofického vzdělání pro šíítské kleriky. Jsou zde výborná univerzita, semináře, knihovny a velké množství mešit.

Qom je známý pro svou architekturu, místní kulturu, ale také jako místo poutní cesty víry k místnímu moulovu. Pokud tedy nechcete jen svobodně prozkoumat město a jeho nádhernou architekturu, budete moci také pokleknout vnímání pod zlatým svitem uvnitř svatého svatostánku.

Další místa, která stojí za zmínku

Henjak – město perletištile; zdejší mósní a historická architektura je pro turisty naprosto adrenalinový zážitek. Dá se zde ochutnat nejlepší íránská kuchyně v epickém místě.

Šíráz – město známé pro své historické památky, zejména pak zdejší mešita s vodními fontánami z 19. století.

Kdy vézt do Íránu?

Nejlepší období cestování do Íránu je od března do května a od září do listopadu, kdat se počkat na stejně hezké počasí jako v ČR. Pokud preferujete teplejší počasí, doporučuje se cestovní období od května až do srpna; ale pozor, velké teplo v této době může být anabázi.

Důležité informace při cestování do Íránu

Při cestě do Íránu byste měli věnovat pozornost několika důležitým věcem, jako např. získání víza. Měli byste mít čistý pas bez jakýchkoliv dalších poznámek a minimálně 6 měsíců platnosti, potvrzení o letence, potvrzení o místě ubytování a peníze na úhradu Vašeho pobytu v zemi. Pamatujte si také, že v zemi se většinou platí hotovostí.

Duchovně sjednocený a zároveň extrémně kulturní Írán, láká snad každého turistu, který má rád krásu architektury, nádherné krajiny a historii. Ať už se rozhodnete jakkoliv, nepochybně budete překvapeni tímto nádherným koutem světa.


Nejčastější dotazy a odpovědi Írán Qom


1. Jak se jmenuje hlavní město Íránu?
Odpověď: Hlavním městem Íránu je Teherán.

2. Kde se nachází město Qom?
Odpověď: Město Qom se nachází ve střední části Íránu, asi 150 kilometrů jihovýchodně od Teheránu.

3. Jaké je náboženské význam Qomu?
Odpověď: Qom je jedním z nejvýznamnějších center šíitského islámu v Íránu a je považován za jedno z nejposvátnějších míst pro šíity.

4. Co se nachází ve městě Qom?
Odpověď: Ve městě Qom se nachází mnoho významných náboženských budov, jako je například Masjid al-Qom, mešita Fátimy Masúmové a několik teologických škol.

5. Jaké je klima ve městě Qom?
Odpověď: Klima ve městě Qom je suché a horké, s teplotami na léto přesahujícími 40 stupňů Celsia.

6. Jaké jsou nejbližší letiště k městu Qom?
Odpověď: Nejbližšími letišti k městu Qom jsou Letiště Mezinárodního letiště Imam Khomeini v Teheránu a Letiště Qom.

7. Jaké jsou turistické atrakce v Qomu?
Odpověď: Turistické atrakce v Qomu zahrnují návštěvu Masjid al-Qom, kde se nachází hrobka Fátimy Masúmové, procházku starou částí města a návštěvu různých teologických škol.

8. Jak se dostanu z Teheránu do Qomu?
Odpověď: Nejjednodušší způsob, jak se dostat z Teheránu do Qomu, je autobusem či taxíkem. Jízda trvá přibližně 2-3 hodiny, v závislosti na dopravní situaci.

9. Jaké jsou důležité události v Qomu?
Odpověď: V Qomu se konají různé náboženské slavnosti a památky, které přitahují mnoho návštěvníků, jako například památka na úmrtí Fátimy Masúmové.

10. Jaké jsou nejbližší turistické destinace poblíž Qomu?
Odpověď: Mezi nejbližší turistické destinace poblíž Qomu patří Teherán, město Isfahán a město Kashan, která jsou známá svými historickými památkami a turistickými atrakcemi.


Ubytování Írán Qom


Íránské město Qom, ležící asi 140 kilometrů jihovýchodně od Teheránu, je považováno za mekku šíitského islámu a centrum náboženského učení. Toto historické město přitahuje mnoho turistů a věřících, a proto nabízí různé možnosti ubytování pro návštěvníky.

V Qomu se nachází široká škála hotelů pro každý rozpočet a vkus. Základní hotelové pokoje nabízí jednoduché a čisté ubytování za přijatelnou cenu. Tyto hotely často poskytují základní vybavení, jako je televize, klimatizace a WiFi připojení. Mezi nejoblíbenější hotely v Qomu patří Hotel Homa Qom, který se nachází v blízkosti posvátného místa Fatima Masumeh Shrine a nabízí pohodlné pokoje a výhodnou polohu.

Pro návštěvníky, kteří preferují luxusnější ubytování, jsou k dispozici středně velké a luxusní hotely s vyššími cenami. Tyto hotely často nabízejí prostorné a elegantní pokoje s vybavením jako minibar, saunu, bazén a wellness centrum. Mezi ně patří například hotel Al-Qadir, který nabízí širokou škálu luxusního ubytování a prvotřídní služby.

Další možností ubytování v Qomu jsou penziony a hostely. Tyto zařízení nabízejí cenově dostupnější možnosti pro cestovatele s menším rozpočtem. Hostely poskytují sdílené pokoje a společné prostředky, jako jsou kuchyňka, koupelna a společenská místnost. Hostel Al Zahra je oblíbeným místem pro mladé cestovatele, kteří chtějí poznat více lidí z celého světa.

Alternativou ke klasickému hotelovému ubytování v Qomu jsou také privátní pronájmy a apartmány. Mnozí místní obyvatelé nabízejí své ubytování turistům prostřednictvím internetových platforem, jako je Airbnb. Pronájem apartmánu je skvělou volbou pro rodiny nebo větší skupiny, které preferují větší soukromí a nezávislost během svého pobytu.

Vzhledem k rostoucí popularitě turistů v Qomu je doporučeno rezervovat ubytování předem, zejména v období svatých událostí a v průběhu náboženských festivalů. Rezervace přes internetové rezervační platformy vám umožní porovnat různá ubytování a najít si to nejvhodnější podle svých potřeb.

Qom nabízí různé možnosti ubytování pro turisty a návštěvníky, ať už se jedná o jednoduché hotely, luxusní hotely, hostely nebo privátní pronájmy. Bez ohledu na váš rozpočet a preference ve výběru ubytování, Qom vám zajisté poskytne pohodlný a příjemný pobyt při objevování tohoto nádherného města bohatého na kulturu a historii.


Dovolená Írán Qom


Írán je zemí bohatou na historii, kulturu a přírodní krásy. Mezi nejpopulárnější turistické destinace patří město Qom, které leží asi 150 kilometrů jižně od hlavního města Teheránu. Pokud se chystáte na dovolenou v této oblasti, nabízí se vám mnoho aktivit a památek, které stojí za návštěvu.

Qom je vůbec nejvýznamnějším náboženským centrem v Íránu a zároveň je plné historických památek. Mezi nejznámější místa v Qomu patří mešita Masjed Al-Kufa, která je jednou z nejstarších mešit v zemi a dodnes slouží jako modlitební místo. Další zajímavostí je Mausoleum Fatimy Masumeh, které je považováno za jedno z nejdůležitějších poutních míst pro šíity. Tato stavba je velmi dekorativní a na jejím vnitřním vybavení se podíleli největší umělci té doby.

Pro milovníky historie a architektury se rozhodně vyplatí navštívit starou čtvrť Al-Ebrahim v centru města. Zde najdete mnoho malých obchodů s tradičním řemeslem, jako je například výroba perleti nebo ruční tkaní koberců. Toto místo nabízí jedinečnou atmosféru, kde se můžete ponořit do ducha minulosti.

Kromě historických památek nabízí Qom také krásnou přírodu. Jihovýchodně od města se nachází sladkovodní jezero Howz-e Soltan, které je ideální pro pikniky, koupání nebo vodní sporty. V okolí jezera se nachází i mnoho dalších atrakcí, jako jsou tradiční kavárny nebo pěší stezky vhodné pro výlety do přírody.

Pokud jste fanoušky tradičního íránského jídla, nezapomeňte navštívit některou z mnoha restaurací v Qomu. V této oblasti se vyrábí nejlepší íránské jídlo a místní kuchaři vás rádi přivítají a poradí s výběrem nejlepších jídel.

Při plánování dovolené íránském Qomu byste měli vědět, že země má striktní pravidla, zejména pokud jde o oblečení. Navštěvování náboženských míst vám vyžaduje dodržovat určité normy a návštěvou země byste neměli urážet místní kulturu a tradice.

V Qomu můžete strávit několik dní, které vám nabídnou nezapomenutelné zážitky a nahlédnutí do tajů íránské historie a kultury. Pokud máte radi poznávání nových míst a kultur, může být Qom pro vás tou pravou volbou dovolené.


Nejrozsáhlejší online selekce letenek

97% našich klientů doporučuje naše služby

Nejlepší cena zaručená

Výhodné nabídky levných letů.

Získejte nejlevnější letenky do fascinujících míst světa.

Prozkoumat letenky