Sháníte letenku s nejlepší cenou?

Gruzie Uplistsikhe Cave Town

Dovolená Gruzie Uplistsikhe Cave Town


Uplistsikhe Cave Town patří mezi nejvýznamnější historická místa v Gruzii a je oblíbenou turistickou atrakcí pro milovníky historie a dobrodružství. Tato starobylá jeskynní osada se nachází ve východní části země, asi 10 kilometrů jihovýchodně od města Gori.

Uplistsikhe, což v překladu znamená "pevnost vytesaná do skály", bylo osídleno již v raném bronzovém věku a vyvrcholilo svou slávou v 1. až 3. století před naším letopočtem, kdy se stalo důležitým politickým, náboženským a kulturním centrem regionu. Tato oblast sloužila jako důležitý přístav na staré Hedvábné stezce, která spojovala Východ s Evropou.

Celé město je vytesáno do mohutných vápencových skal, které vytvářejí unikátní scenérii. Uplistsikhe se rozkládá na celkové ploše přibližně 8 hektarů a obsahuje více než 150 jeskynních struktur, včetně obytných domů, klášterů, chrámů, skladů a divadel. Tato architektonická klenot, který nechal UNESCO zapsat na seznam světového dědictví, nabízí návštěvníkům pohled do minulosti a do života obyvatel té doby.

Během prohlídky Uplistsikhe budete mít možnost obdivovat působivé fresky, sochy božstev, výklenkové kaple a další umělecká díla vyřezávaná do skály. Některé z těchto pozoruhodných struktur jsou docela dobře zachovalé, což nám dává představu o dávném životě a kultuře Gruzie.

Není tajemstvím, že Gruzie je známá také svou výbornou gastronomií a Uplistsikhe není výjimkou. V místních restauracích můžete ochutnat tradiční gruzínská jídla, jako je chinkali (tradiční knedlík plněný masem), chachapuri (syrový chléb) a khachapuri adjarski (chachapuri plněný vejcem a máslem). Tato pokrmy jsou bohaté na chuť a vůni a rozhodně stojí za ochutnávku.

Pokud jste dobrodružné povahy, můžete se vydat na trek v okolních horách a obdivovat úchvatnou přírodu. Z vyvýšených míst v jeskyních Uplistsikhe se můžete těšit na panoramatický výhled na okolní krajinu a Kura řeku, která tudy protéká. Poutníci také mohou navštívit nedaleký klášter Ateni Sioni, který je významným náboženským centrem a považuje se za místo, kde bylo uloženo tělo svatého Jana Křtitele.

Gruzii a její neuvěřitelné historické památky a přírodní krásy nelze popsat jen slovy. Musíte je vidět na vlastní oči a prožít úžasné dobrodružství. Uplistsikhe Cave Town je zdaleka nejdůležitějším místem, které byste neměli vynechat při cestě po tomto fascinujícím kousku Kavkazu.


Letenka Gruzie Uplistsikhe Cave Town


Uplistsikhe Cave Town: Poklad skrytý v jeskyních Gruzie

Gruzie je země plná historie a kultury, která zůstává zapomenutá mezi hojně navštěvovanými turistickými destinacemi. Jedním z jejích nejúžasnějších pokladů je Uplistsikhe Cave Town - starodávné osídlení vytesané do skály, které poskytuje unikátní pohled na minulost a připomíná tisíce let historie.

Uplistsikhe se nachází na východním břehu řeky Mtkvari, asi 10 kilometrů od města Gori. Svému názvu vděčí slovům "upli" a "tsikhe", které v gruzínštině znamenají "mezi" a "pevnost". Tento působivý zeměpisný název popisuje přesně, co můžete očekávat během své návštěvy.

Osídlení v Uplistsikhe se datuje až do doby bronzové, což znamená, že zdejší jeskyně byly obydlené téměř 3000 let. V průběhu staletí se místo postupně rozrostlo a stalo se jedním z největších jeskynních komplexů na Kavkaze. Jeho území se táhne na délku až 900 metrů a nabízí návštěvníkům pohled na neuvěřitelné archeologické pozůstatky.

Uvnitř Uplistsikhe jsou zachovány starověké chrámy, náboženská centra, divadla, trhy, obytné domy a dokonce i veřejné lázně. To dokresluje obraz toho, jak lidé žili a komunikovali v minulosti. Při procházce úzkými uličkami a průchody budete ponořeni do atmosféry minulosti a bude vám umožněno dotknout se historie, která zde už tak dlouho přetrvává.

Jedním z nejzajímavějších prvků Uplistsikhe je Velký chrám zasvěcený bohu slunce. Tento chrám, který je vyhloubený až do skály, nabízí ohromující vyhlídky na okolní krajinu a dovoluje nám si představit, jak důležitým bodem setkávání a duchovním místem tento chrám kdysi byl.

Návštěva Uplistsikhe je pro cestovatele příležitostí objevit zkratkou komplexní historii Gruzie. Místní průvodci jsou zdrojem mnoha fascinujících příběhů a informací o životě v těchto dávných časech. Mohou vám poskytnout pohled do minulosti, kterou byste jinak nepoznali.

I když Uplistsikhe není tak známé mezi turisty jako jiná místa v Gruzii, jeho jedinečnost a krása ho staví na první místo seznamu turistických destinací pro ty, kteří hledají něco více autentického a neobvyklého. Navíc, díky své blízkosti k městu Gori, je to dokonalý výlet pro ty, kteří plánují strávit několik dní v gruzínské metropoli.

Pokud se chystáte navštívit Gruzii a chcete zažít něco opravdu výjimečného, nechte se zlákat k návštěvě Uplistsikhe Cave Town. Připravte se na fascinující cestu do minulosti, která vypráví příběh jedné z nejstarších civilizací na světě.


Počasí Gruzie Uplistsikhe Cave Town


Gruzie, krásná země v Kavkazu, je domovem mnoha překrásných památek a unikátních přírodních jevů. Jedním z nejzajímavějších míst, které lze v Gruzii navštívit, je jeskynní město Uplistsikhe, které se nachází v centrální části země. Toto historické místo láká turisty nejen svým bohatým kulturním dědictvím, ale také svým jedinečným počasím.

Uplistsikhe leží v nadmořské výšce asi 800 metrů nad mořem, ve vysoce položené oblasti, která je charakteristická svou horskou topografií. Díky tomu zde panuje specifické podhorské klima s mírnějšími letními teplotami a chladnějším zimním obdobím.

Letní období v Uplistsikhe je obvykle teplé a suché. Průměrné denní teploty se pohybují kolem 25-30 °C, což je ideální prozkoumávat venkov okolo. Slunečné a příjemné počasí láká turisty k procházkám po okolní krajině a objevování kulturálních památek v jeskynním městě. Mnoho turistů využívá letního období k prohlídce této historické památky a exteriérových aktivit, jako je pěší turistika nebo jízda na kole po okolí.

Zimní období v Uplistsikhe je naopak chladnější a srážkovější. Průměrné teploty se pohybují kolem 5-10 °C, s možností výrazných teplotních poklesů během noci. Sněhová pokrývka není v této oblasti příliš běžná, ale občas se můžete setkat s krásnými zimními scenériemi, když padne sníh. I přes chladnější podnebí je zimní období vhodné pro turisty, kteří si chtějí prohlédnout jeskynní město bez velkého množství ostatních návštěvníků.

Jarní a podzimní období v Uplistsikhe jsou obvykle mírná, s příjemnými teplotami kolem 15-20 °C. Tyto období jsou ideální pro turisty, kteří preferují klidnější atmosféru až na úkor teplého letního počasí. Barvy podzimu v této oblasti jsou nádherné, a tak mnoho fotografů a milovníků přírody se rozhoduje navštívit Uplistsikhe právě v těchto měsících.

Celkově lze říci, že počasí v Uplistsikhe je velmi příjemné a pestré. Každé období nabízí svoje výhody a možnosti turistických aktivit. Bez ohledu na roční dobu, kterou se rozhodnete navštívit jeskynní město, můžete si být jisti, že vás čeká fascinující zážitek a neuvěřitelné kulturní dědictví Gruzie.


Nejčastější dotazy a odpovědi Gruzie Uplistsikhe Cave Town


Jak dlouho trvá návštěva Uplistsikhe Cave Town?
Návštěva Uplistsikhe Cave Town trvá obvykle asi 2-3 hodiny.

Jak se dostanu do Uplistsikhe Cave Town?
Můžete se sem dostat tím, že si pronajmete auto, využijete místní dopravu nebo se připojíte k organizovanému zájezdu.

Kolik stojí vstupné do Uplistsikhe Cave Town?
Vstupné do Uplistsikhe Cave Town je obvykle kolem 5-10 GEL (Gruzínské lari).

Je v Uplistsikhe Cave Town k dispozici průvodce?
Ano, vstup do Uplistsikhe Cave Town obvykle zahrnuje průvodce, který vám poskytne informace o místě.

Můžu si zde udělat piknik?
V Uplistsikhe Cave Town není povoleno jíst ani pít. Existuje však několik restaurací v okolí, kde si můžete dobít energii.

Je nutné si s sebou vzít nějaké vybavení?
Je doporučeno nosit pohodlné boty a oblečení, protože prohlídka může zahrnovat procházku po nezpevněném terénu.

Je možné fotografovat v Uplistsikhe Cave Town?
Ano, je povoleno fotografování v Uplistsikhe Cave Town. Nicméně si dejte pozor, abyste nepoškodili žádné artefakty ani struktury.

Můžu si zde zakoupit suvenýry?
Ano, v Uplistsikhe Cave Town je několik stánků se suvenýry, kde si můžete zakoupit tradiční gruzínské předměty a suvenýry.

Jaká je nejlepší doba pro návštěvu Uplistsikhe Cave Town?
Nejlepší doba pro návštěvu Uplistsikhe Cave Town je na jaře a na podzim, kdy je počasí mírné. V létě může být velmi horko a v zimě chladno.

Můžu si zde vyzkoušet skalní lezení?
Skalní lezení není povoleno v Uplistsikhe Cave Town.

Je možné si zde ubytovat?
V Uplistsikhe Cave Town nejsou žádné ubytovací možnosti. Nejbližší ubytování je dostupné v blízkém městě Gori.


Ubytování Gruzie Uplistsikhe Cave Town


Gruzie je zemí bohatou na historická a kulturní dědictví. Jednou z nejzajímavějších a unikátních destinací v této zemi je Uplistsikhe Cave Town, což je starobylé jeskynní město nacházející se ve východní části Gruzie.

Uplistsikhe, což v překladu znamená "skála s vyhrabanými dveřmi", bylo jedním z hlavních náboženských a politických center v regionu v době existence Jeskynního státu kolem 1. tisíciletí před naším letopočtem. Historikové se domnívají, že město bylo obydlené až do 13. století. Jeho poloha na výšině poskytuje nádherný výhled na okolní krajinu, včetně řeky Mtkvari (Kury) a okolních hor.

Uplistsikhe Cave Town je vytesáno do skály a skládá se z mnoha jeskyní a zvířených tunelů. Při procházce městem můžete navštívit různé budovy, jako jsou chrámy, paláce, chlévy a obytné místnosti. Interiéry jeskyní jsou zdobeny různými malbami a reliéfy, které zachycují život v té době. Jednou z nejzachovalejších částí města je Velký chrám boha Sívana, který je vytesáný do skály a má měděnou sochu boha Sívana.

Návštěva Uplistsikhe Cave Town je jako cesta časem, která vám umožní prozkoumat a pochopit, jakým způsobem žili a fungovali obyvatelé tohoto města. Můžete si představit, jakým způsobem byly tyto jeskyně využívány jako obytné prostory, jakým způsobem se lidé potravovali a jakým způsobem se modlili a sloužili bohům. Je to jedinečná příležitost pro cestovatele, kteří mají zájem o historii a antropologii.

Nicméně, pokud plánujete návštěvu Uplistsikhe Cave Town, musíte si uvědomit, že toto místo nenabízí tradiční možnosti ubytování. Město je přístupné pro turisty, ale neslouží jako hotelový komplex. V blízkosti se však nachází město Gori, které nabízí různé možnosti ubytování. Gori je známé především jako rodné město Josefa Stalina a má poměrně rozvinutou turistickou infrastrukturu.

Pokud se rozhodnete navštívit Uplistsikhe Cave Town, můžete se ubytovat v Gori a podniknout výlet do jeskynního města. Doporučuje se si rezervovat ubytování předem, protože turistický ruch v této oblasti je poměrně populární. Existují různé typy ubytovacích zařízení, jako jsou hotely, penziony a pronájem apartmánů.

Navštěva Uplistsikhe Cave Town je jedinečným zážitkem, který vás vrátí do minulosti a umožní vám objevit skryté tajemství starověkých kultur. Je pochopitelné, proč toto místo přitahuje tak mnoho turistů z celého světa. Pokud plánujete navštívit Gruzii, nezapomeňte zařadit Uplistsikhe Cave Town na svůj seznam must-see destinací.


Nejrozsáhlejší online selekce letenek

97% našich klientů doporučuje naše služby

Nejlepší cena zaručená

Výhodné nabídky levných letů.

Získejte nejlevnější letenky do fascinujících míst světa.

Prozkoumat letenky